Kolarstwo - Turystyka - Rekreacja
© 1974 -2019 Klub Turystyki Kolarskiej "KTUKOL” - Głuchołazy
KOLARSTWO - TURYSTYKA - REKREACJA TRASA ROWEROWA Hotel Aspen  w  Podlesiu
8.00 - 9.00 otwarcie biura rajdu – wydawanie materiałów rajdowych Głuchołazy Zdrój Fontanna “AMOREK” 9.00 - 9.15 wyjazd lub wyjście uczestników na trasy rajdowe 11.00 - 13.00 piknik turystyczny Ośrodek Banderoza w Głuchołazach - gry, zabawy, konkursy, występy muzyczne 13.00 - 14.00 podsumowanie rajdu wręczenie nagród ufundowanych przez sponsorów dla najliczniejszych rodzin, biorących udział w rajdzie, wręczenie pucharów dla najliczniejszych grup zorganizowanych, biorących udział w rajdzie wręczenie odznak turystycznych wręczenie nagrody dla najmłodszego uczestnika rajdu, który samodzielnie pokonał trasę rowerową lub pieszą ogłoszenie wyników konkursu wiedzy o Hotelu Aspen – wręczenie Voucherów na pobyt w hotelu wręczenie pucharu dla najstarszej oraz najstarszego uczestnika rajdu
PROGRAM RAJDU
ZAPORA PRZECIWPOWODZIOWA W JARNOŁTÓWKU: (15,4 m wysokości i około 50 m długości, pojemność zbiornika około 2,25 mln m3) Z 1909 roku pochodzi (zaprojektowana w 1906 roku) zapora przeciwpowodziowa na Złotym Potoku, którą ufundowała cesarzowa Prus Wiktoria Augusta (po najstraszliwszej powodzi 10 i 11 VII 1903 roku na skutek długotrwałych deszczy), a zbudowali Włosi. Otwarcie nastąpiło 27 października 1909 roku. Przegradza ona zwężoną w tym miescu dolinę rzeki w pobliżu granicy państwa. To własnie na tym odcinku pomiędzy granicą, a zaporą wypłukiwano przed laty złoto z aluwiów. Podczas normalnej eksploatacji zapora nie piętrzy wody. Zamyka się ją tylko w czasie wysokiego stanu wody. Zły stan techniczny zapory i groźbę katastrofy pokazała powódź w lipcu 1980 roku. Woda przesiąkała przez szczeliny, istniała groźba zawalenia. Ewakuowano mieszkańców zagrożonej okolicy i dzieci przebywające na koloniach. Do tragedii nie doszło. W następnych latach przeprowadzono gruntowny remont i być może dlatego, podczas powodzi w lipcu 1997 roku zapora zapewniła bezpieczne spiętrzenie wód powodziowych prawie do maksymalnego poziomu (znacznie ponad 14m) co uchroniło Jarnołtówek i poniżej leżące miejscowości przed groźniejszymi skutkami powodzi lub wręcz katastrofalnym zatopieniem. Strat powodziowych nie dało się jednak w 100% uniknąć - wieś ucierpiała.
Zlate Hory - Zlatorudne Mlyny Złoto w okolicznych górach odkryto w XIII wieku. W ciągu kilkusetletniej eksploatacji złóż wydobyto tutaj łącznie około 3 tony złota. Pricny Vrh (góra poprzeczna) - znany nam dzisiaj bardziej jako stok naraciarski, posiadał bogate złoża złotonośne, podobne do tych z okolic Głubczyc a zdecydowanie wydajniejsze niż te, które znajdowały się w Złotym Stoku. Wydobycia zaprzestano niedawno, bo w 1989 roku, ze względu na wysokie koszty eksploatacji. W dalszym ciągu jednak złoto znajduje się w tamtejszych rudach. Chcemy dowiedzieć się więcej o pozyskiwaniu złota. W skansenie "Zlatorudne Mlyny" można zobaczyć jak wygląda pracujący model młyna o napędzie wodnym. Obecne instalacje młyna wybudowane zostały kilka lat temu z myślą o turystach. Budowla jest w całości wykonana z drewna. Ciekawostką jest zachowanie oryginalnej technologii połączeń elementów drewnianych (pióro/wpust oraz kliny). Koło młyńskie o napędzie nadsiębiernym (strumień wody kierowany jest na górną część koła za pomocą specjalnej rynny) ma średnicę około 5 m. Dawniej, oryginalne młyny miały koła o średnicach rzędu kilkunastu metrów i posiadały napęd dolnym (podsiębierny).
Trasa rowerowa jest propozycją przejazdu uczestników z uwzględnieniem obowiązkowego potwierdzenia na punkcie kontrolnym w Hotelu Aspen w Podlesiu.Dlatego uczestnicy mogą dowolnie modyfikować swój przejazd, dostosowując go do warunków pogodowych i kondycji szczególnie najmłodszych uczestników. Możliwości dotarcia do ciekawych miejsc po obu stronach granicy jest wiele np. Góra Chrobrego,Wielkie Mechowe Jeziorko na Rejvíz czy Sanktuarium w pobliżu Złotych Gór “Maria Hilf ”.Należy mieć na uwadze dojazd do Hotelu Aspen w Podlesiu w godzinach 10.00 - 11.30, gdzie przygotujemy dla Was “paśnik turystyczny”.Gwarantujemy że  na pewno odpoczniecie  i nieco się posilicie w oazie ciszy i spokoju,podziwiając panoramę Gór Opawskich oraz Jeseników.Profesjonalnie zadbają o to pracownicy Hotelu Aspen - współorganizatora rajdu.A dalej na wielki piknik turystyczny do Ośrodka Turystycznego Banderoza w Głuchołazach…..
Skorzystaj z  propozycji organizatora lub modyfikuj, a nawet wyznacz własną trasę przejazdu !!!
WIELKI PIKNIK TURYSTYCZNY - gry - zabawy - konkursy - pokazy - inne niespodzianki
To jeszcze nie wszystko !!! Na mecie rajdu w Ośrodku Turystycznym BANDEROZA, na turystów, tych najmłodszych i dla tych już nieco starszych, czeka wiele miłych niespodzianek i atrakcji.Przy wspólnym ognisku z poczęstunkiem, organizatorzy przeprowadzą liczne konkursy sprawnościowe dla przedszkolaków, młodzieży szkolnej i osób dorosłych. Każdy z uczestników otrzyma certyfikat potwierdzający udział w rajdzie, a także w zależności od terminu zgłoszeń inne atrakcyjne niespodzianki.
PAŚNIK TURYSTYCZNY W HOTELU ASPEN W OAZIE CISZY I SPOKOJU Punkt kontrolny - tutaj  na  uczestników  czeka …
Trasa rowerowa zostanie poprowadzona urokliwymi ścieżkami regionu z  punktem kontrolnym w Podlesiu TRASA ROWEROWA - około 25 km.  start : Głuchołazy (Park Zdrojowy) - fontanna “AMOREAK” Skowronków, Jarnołtówek ( Tama wodna ), Zlate Hory ( Zlatorudne Mlyny ), Ondrejovice  Podlesie - Hotel Aspen - punkt kontrolny Głuchołazy  - Ośrodek BANDEROZA Paśnik turystyczny Żurek Śląski z wiejskim chlebem Kawa Herbata Woda z miętą i cytryną Myjnia dla rowerów …. i nie tylko Konkurs z podstawowej wiedzy o Hotelu Aspen – do wygrania dwa Vouchery na pobyt w hotelu Wspaniałe widoki Odcisk pieczątki turystycznej
Mejscowość Podlesie to wyjątkowe miejsce w Górach Opawskich Dawniej Szkoła i prężnie działający ośrodek harcerski, z których pozostała niestety tylko ruina Dziś : Trzygwiazdkowy Hotel Aspen Oaza spokoju, w której można osiągnąć równowagę ducha i ciała. Jest idealnym miejscem dla Gości poszukujących głębokiego relaksu, kontaktu z naturą w połączeniu z aktywnym wypoczynkiem. Unikatowa bryła Hotelu wkomponowana w otaczający go krajobraz zachwyca wnętrzami: połączeniem nowoczesności z naturą. Miesza się tu w doskonałych proporcjach surowość i ciepło, minimalizm i luksus. Zaledwie 3,5 kilometra dzieli go od przejścia granicznego z Republiką Czeską, gdzie na Gościa czekają doskonale przygotowane stoki narciarskie, trasy rowerowe i szlaki górskie, a 20 kilometrów od pięknych jezior: Jeziora Nyskiego i Otmuchowskiego.
Opublikowano: 30 sierpnia  2019  admin. TRASA ROWEROWA TRASA PIESZA 5 PAŹDZIERNIKA 2019 LECIE OBECNOŚCI WOJEWÓDZTWA OPOLSKIEGO W UNII EUROPEJSKIEJ                                                “OPOLSKIE GWIAZDY EUROPY” 15